Kuba w 18 dni – plan podróży i koszty

przez Kasia i Paweł
Hawana

Kuba – jak zaplanować wyjazd na własną rękę?

Kuba jest ogromna wyspą. Podróżując przez 3 tygodnie (maj 2017) udało nam się zobaczyć zaledwie jej połowę. Skupiliśmy się na zachodniej części wyspy, która naszym zdaniem oferowała najwięcej do zobaczenia, chociaż oczywiście najchętniej zobaczylibyśmy wszystko!

Konkretny plan podróży oraz zabukowane z wyprzedzeniem noclegi i transport pozwolą Wam zaoszczędzić mnóstwo czasu i wyciągnąć z podróży jak najwięcej. Brak Internetu na Kubie nie sprzyja spontanicznemu planowaniu dnia i gdyby nie nasz przygotowany wcześniej plan podróży, ominęlibyśmy wiele pięknych miejsc. Teraz udostępniamy go Wam – z komentarzami po powrocie stanowi solidny plan wyjazdu na Kubę własną rękę.


Zobaczcie też: Nasze wrażenia z Kuby
Zobaczcie też: Co warto wiedzieć przed wyjazdem na Kubę

Loty na Kubę

Ze względu na określone daty urlopu, nie udało nam się niestety załapać na okazyjne ceny biletów. Cena, którą zapłaciliśmy to standard, jeśli chodzi o loty na trasie Berlin – Hawana – Berlin. Czasami można trafić na bardzo okazyjne oferty – wszystko poniżej 2 000zł / os. w dwie strony jest już bardzo dobrą ceną.

Połączenie Berlin – Hawana – Berlin

Linie lotnicze KLM, bilety kupiliśmy na stronie linii lotniczych (było najtaniej)
Koszt: 530€ / os. w dwie strony

Dzień 1: lot Berlin – Hawana

Transport:

Taksówka z lotniska do centrum Hawany. Czas przejazdu: ok 30 min. Koszt: ok. 25 CUC

Nocleg:

Gènesis, Hawana. Koszt: 67€ / pokój 3-osobowy z łazienką / 3 noce

Wskazówki:

Prawie wszyscy turyści czekający na taksówkę jadą do tej samej części miasta. Zrzucając się z kimś na wspólny przejazd zaoszczędzicie kilka CUC (pozdrawiamy Monikę, Anitę, Maćka i Piotrka, których poznaliśmy w kubańskiej taksówce!)

Hawana


Dzień 2: zwiedzanie Hawany cz. I: Havana Vieja

Co zobaczyć:

 • Havana Vieja – stara część miasta z klimatycznymi, zabytkowymi kamienicami. Ponad 900 z nich jest uważanych za perełki architektury w stylach od baroku (początek 1600) do art déco (1919–1939)
 • Plaza Vieja – jeden z głównych placów Starej Hawany; znajdują się na nim piękne, odrestaurowane kamienice mieszkalne. Kiedyś: miejsce egzekucji, procesji, walk byków i imprez, obserwowanych z okien kamienic przez najbogatszych Kubańczyków. Dzisiaj: piękny plac pełen kawiarni, barów i restauracji.
 • Plaza de San Francisco – jeden z głównych placów Havana Vieja, z kościołem Iglesia y Monasterio de San Francisco (obecne sala koncertowa i muzeum) i fontanną z białego marmuru Fuente de los Leones
 • Plaza de la Catedral – kolejny z głównych placów Starej Hawany, z katedrą de San Cristóbal de la Habana
 • Plaza de Armas – najstarszy plac w całej Hawanie (1520), kiedyś przeprowadzane były na niej ćwiczenia militarne
 • Paseo del Prado – promenada z wieloma ławeczkami i ulicznymi artystami-sprzedawcami, oddzielająca centrum Hawany od Havana Vieja.
 • El Capitolio – Kapitol, do złudzenia przypominający ten w Waszyngtonie
 • Calle Obispo jedna z najbardziej znanych ulic Hawany pełna sklepów, galerii, barów z muzyką i ludzi. Zamknięta dla ruchu samochodowego.

Gdzie zjeść / iść na drinka:

 • La Bodeguita – bar słynący z drinków mojito, jeden z dwóch ulubionych barów Ernesta Hemingwaya. Oprócz baru jest też tu restauracja, która otwiera się o 14:00; warto być punktualnie, bo potem wszystkie miejsca są zajęte. Stoliki i miejsca do siedzenia są z tyłu baru. Na ścianach podpisy i zdjęcia znanych ludzi, którzy byli w knajpie. Miejsce bardzo turystyczne, ale jedzenie i drinki bardzo dobre, polecamy!
 • Floridita – drugi ulubiony bar Hemingwaya, znany przede wszystkim z drinków daiquiri
 • Taras widokowy w Hotelu Raquel – świetne miejsce na chwilę relaksu, drinki po 4 CUC, najlepsze daiquiri, jakie piliśmy na Kubie.

HawanaHavana Vieja


Dzień 3: Playas del Este i zwiedzanie Hawany cz. II: spacer po Malecón

Relaks na plaży

Playas del Este to ciąg plaż (Tarará, El Mégano, Santa María del Mar, Boca Ciega, Guanabo, La Veneciana i Brisas del Mar) oddalonych 30 min jazdy samochodem od centrum Hawany. Idealne miejsce, żeby odpocząć od zgiełku miasta.

Transport:

Autobus T3 na plażę Santa María, wyjazd z Hawany sprzed hotelu Inglaterra (przystanek po drugiej stronie ulicy). Autobus zatrzymuje się na kilku przystankach, skąd można dojść do różnych plaż (my wybraliśmy plażę Santa María). Koszt: 5 CUC / os. w dwie strony

Wskazówki:

My wysiedliśmy na drugim plażowym przystanku przy Hotelu Tropicoco. Plaża z leżakami była tłoczna, ale poszliśmy trochę dalej, gdzie było mniej ludzi (nie było słońca, więc nie musieliśmy wynajmować parasola). Plaża Tarará, którą widzieliśmy z okna busa, wydawała nam się ładniejsza.

Autobus ma pierwszy przystanek przy fortyfikacjach Hawany – można wysiąść, zwiedzić i kolejnym busem pojechać dalej.

Wieczorny spacer po Malecón

Co zobaczyć:

 • Malecón – ciągnąca się przez 8km nadmorska promenada, miejsce spacerów i spotkań Kubańczyków; spektakularne widoki szczególnie o zachodzie słońca
 • Hotel Nacional – luksusowy, ogromny hotel, jeden z najbardziej znanych na całej Kubie. Nieraz gościł gwiazdy Hollywood, a kiedyś także amerykańską mafię robiącą interesy na Kubie.

Gdzie zjeść / iść na drinka:

 • Hotel Nacional – drinki po 6 CUC na tarasie z widokiem na Malecón

Melecon na Kubie


Dzień 4: przejazd do Playa Girón w Zatoce Świń

Transport:

Autokar Viazul do Playa Girón, czas przejazdu: 3 godz. Koszt: 13$ / os.

Nocleg:

Casa Neysi, Playa Girón. Koszt: 46€ / apartament / 2 noce

Wskazówki:

Terminal Viazul w Hawanie znajduje się na Ave. 26 y Zoológico, Nuevo Vedado, naprzeciwko zoo. Koszt taksówki z centrum Hawany to 10 CUC.

Co zobaczyć:

 • Playa del Coco – mała, niezaludniona i niezagospodarowana plaża z bajecznym kolorem wody
 • Plaża koło hotelu Girón – niektórym może się podobać, ale my się rozczarowaliśmy – przez całą szerokość plaży ciągnie się w wodzie betonowy falochron. Zdecydowanie lepsza jest Playa del Coco.

Zatoka Świń słynie z idealnych miejsc do nurkowania i snorkelingu, takich jak:

 • Punta Perdiz
 • Cueva de Los Pesces
 • Caleta Buena

Mając choćby jeden dzień w Playa Girón, warto wybrać się do któregoś z powyższych miejsc do nurkowania / snorkelingu – obiecujemy, będziecie zachwyceni!

Playa GironPlaya Coco


Dzień 5: Caleta Buena – snorkeling w Zatoce Świń

Transport:

Bus odjeżdża spod Hotelu Cubanacan ok 9:30 i wraca w to samo miejsce okolo 16 – 16:30.

Koszt: 3 CUC / os. w dwie strony.

Co zobaczyć:

Caleta Buena to miejsce typu all inclusive, płacicie 15 CUC i możecie cały dzień spędzić pływając w zatoce, podziwiając kolorowe rybki pod wodą, relaksując się na leżakach i popijając drinki.

W ramach all inclusive wliczone w cenę są leżaki, dwa posiłki (sandwich oraz lunch w formie bufetu), drinki i napoje do woli.

Pod wodą, w jaskiniach wydrążonych w skałach można zobaczyć mnóstwo kolorowych gatunków ryb, a na głębszej wodzie widać ławice ryb płynących przy dnie. Najwięcej jednak widzieliśmy… krabów, które okupowały dosłownie każdy zakamarek brzegu.

Wskazówki:

Polecamy kupić maski do snorkelingu z Decathlonu, w których można wygodnie oddychać pod wodą i bez ciągłego wynurzania się oglądać podwodny świat. Tak, wiemy, że zajmują mnóstwo miejsca, ale będziemy je na pewno brać też na kolejne wyjazdy!

Tysiące krabów na drodze i w okolicach Caleta Buena utrudniają dojazd (nie radzimy jechać rowerem!), jadąc wypożyczonym autem można łatwo złapać gumę. Autobus jest według nas najlepszym rozwiązaniem – kierowcy są doświadczeni w slalomie pomiędzy krabami.

Caleta BuenaCaleta Buena


Dzień 6: przejazd do Cienfuegos i zwiedzanie miasta

Cienfuegos to urocze, małe i relatywnie nieturystyczne miasteczko, być może często pomijane w planach podróży na rzecz Trinidadu, naszym zdaniem bardzo niesłusznie!

Transport:

Autokar Viazul do Cienfuegos, czas przejazdu: 1 godz. 20 min. Koszt: 7$ / os.

Nocleg:

Hostal Delia y Nelson, Cienfuegos. Koszt: 25€ / pokój 2-osobowy z łazienką / 1 noc 

Co zobaczyć:

 • Mirador w Parque José Martí – wieża z widokiem 360° na Cienfuegos
 • El Boulevar (calle San Fernando / Av. 54) – główny deptak miasta
 • Paseo del Prado (Calle 37) – główna ulica miasta, jedna z najdłuższych na Kubie
 • Malecón – nadmorska promenada z pięknymi widokami
 • Palacio del Valle – prawdopodobnie jeden z najpiękniejszych budynków na Kubie, wybudowany dla żony przez bogatego barona cukrowego Acisclo del Valle Blanco. W pałacu aktualnie znajduje się restauracja z widokiem na zatokę. Polecamy wejść na taras widokowy (wstęp bezpłatny).
 • Punta Gorda – oddalona o 5km od centrum bogata dzielnica Cienfuegos. Na cyplu za Palacio del Valle jest świetne miejsce z kilkoma barami na drinki.

Wskazówki:

Niedaleko Cienfuegos znajduje się też Rancho Luna (plaże), Laguna Guanaroca (jezioro z różowymi flamingami i pelikanami) i El Nicho (wodospady).

Cienfuegos


Dzień 7: przejazd do Trinidad i zwiedzanie miasta cz. I

Transport:

Autokar Viazul do Trinidad, czas przejazdu: 1 godz. 45 min. Koszt: 6$ / os.

Nocleg:

Casa Santo Domingo, Trinidad. Koszt: 67€ / pokój 2-osobowy z łazienką / 4 noce

Co zobaczyć:

 • Plaza Mayor – główny plac w Triniadad
 • Schody z wifi – w ciągu dnia na schodach przesyłane są tysiące megabajtów zdjęć i wiadomości a wieczorem….
 • …..zagradzają schody i otwierają knajpę Casa de la Música  z muzyką na żywo. Wstęp płatny 1 CUC, drinki po 3 CUC. Miejsce stosunkowo turystyczne, ale weekendami sporo się tam dzieje – kubańskie zespoły występują na scenie, a ludzie tańczą salsę.

Trinidad


Dzień 8: rowerowa wycieczka na Playa Ancón

Transport:

 • Rower – 40 min (18 km) w jedną stronę. Koszt wypożyczenia: 8 CUC / rower / cały dzień
 • Taksówka – 15 min. Koszt: 10 CUC w jedną stronę

Co zobaczyć:

Jeśli zaplanowaliście kilka dni w Trinidad, to Playa Ancón będzie ciekawym urozmaiceniem pobytu. W naszym przewodniku napisali, że trasa z Trinidadu na plaże jest najładniejszą drogą rowerową na Kubie. Z najładniejszą może byśmy nie przesadzali, ale jechało się całkiem przyjemnie :)

Jeśli komuś brakuje sportu podczas wyjazdu (tak jak nam) to wybór rowerów jest idealną opcją. My mieliśmy akurat pochmurny dzień – całe szczęście, bo w słoneczny na pewno można się nieźle spalić.

Leżaki na plaży to koszt 2 CUC / leżak, obowiązkowe pilnowanie roweru to 1 CUC / rower.

Wskazówki:

Wypożyczone przez nas rowery (zorganizowane przez właściciela casy), były w porządku, poza siodełkami, których wygoda pozostawiała wiele do życzenia – jednym słowem, tyłki bolały nas potem przez tydzień :)

Playa Ancon

Playa Ancon


Dzień 9: Parque Topes de Collantes – wycieczka zorganizowana

Co zobaczyć:

 • Parque Topes de Collantes park naturalny z wodospadami, w których można się kąpać i trasami na trekking.

Wycieczkę można wykupić w biurze podróży Cubatur lub w tym na przeciwko.

W zależności od ceny jest kilka opcji wycieczek:

 • 30 CUC – bliższa część parku, transport ciężarówką z maks. 21 osobami,
 • 47 CUC – dalsza część parku i podobno lepsza, transport ciężarówką (nasz wybór)
 • 56 CUC – dalsza część parku, transport jeepem z maks. 6 osobami

W dzień wyjazdu Paweł się rozchorował i niestety musieliśmy anulować wyjazd, jednak słyszeliśmy, że naprawdę warto!


Dzień 10: zwiedzanie Trinidad cz. II

Co zobaczyć:

leniwe spacerowanie po miasteczku

Wskazówki:

Ostatniego dnia w Trinidad już się trochę się nudziliśmy, 4 dni to zdecydowanie za dużo. Znajomi nam bardzo polecali to miasto i radzili zostać jak najdłużej, jednak my z perspektywy czasu uważamy, że 2-3 dni zdecydowanie wystarczą. Lepiej pojechać do Santa Clara albo zostać dłużej w zielonym Viñales.

Trinidad


Dzień 11: przejazd do Varadero, plaża

Transport:

Autokar Viazul do Varadero, czas przejazdu: 6 godz. 30 min. Koszt: 20$ / os.

Nocleg:

Colonial House A43, Varadero. Koszt: 147€ / pokój 2-osobowy z łazienką / 3 noce

Co zobaczyć:

 • Nic… :) tylko piękna plaża i relaks

Wskazówki:

W Varadero nie trzeba zatrzymywać się w drogich hotelach all inclusive. Jest sporo cas – chociaż znacznie droższych niż na reszcie wyspy, to i tak zdecydowanie tańszych niż hotele. Taksówki w Varadero były bardzo drogie i wszędzie chodziliśmy pieszo.

Varadero


Dzień 12: plaża

Co zobaczyć:

 • Nic… :) tylko piękna plaża i relaks cz. II

Varadero plażaVaradero plaża


Dzień 13: snorkeling na Playa Coral – wycieczka zorganizowana

Co zobaczyć:

W Varadero spotkacie się z dwiema opcjami wycieczek snorkelingowych:

 1. wycieczka snorkelingowa samochodem i snorkeling w Playa Coral oraz w drodze powrotnej kąpiel w jaskini. Koszt: 37 CUC / os. / pół dnia. (nasz wybór)
 2. wycieczka katamaranem w głąb morza (mniejsze koralowce). Koszt: 20 CUC / os. / pół dnia.

Wskazówki:

w cenę wycieczki wliczone są kamizelki ratunkowe, płetwy, maski i rurki – my jednak po raz kolejny cieszyliśmy się, że wzięliśmy nasze maski z Decathlonu.


Dzień 14: przejazd do Viñales i przejażdżka konna

Transport:

Autokar Viazul do Viñales, czas przejazdu: 7 godz. 15 min. Koszt: 22$ / os.

Nocleg:

Casa Paez, Viñales. Koszt: 72€ / pokój 2-osobowy z łazienką / 3 noce

Wycieczka konna:

Dwugodzinny przejazd przez piękne wzgórza w okolicach miasteczka i oczywiście krótki postój, żeby przewodnik dał zarobić znajomym ;) W naszym wypadku były to drinki przy tarasie widokowym i miejscowi pokazujący tradycyjny proces mielenia kawy (którą oczywiście można potem kupić). Płaciliśmy po 5 CUC za godzinę jazdy konnej. Przewodnik, polecony przez właściciela casy, traktował konie bardzo dobrze (co niestety nie jest na Kubie oczywiste).

Gdzie zjeść / iść na drinka:

 • Rompiendo Rutina – kto by pomyślał, że “stare ubrania” (ropa vieja) będą bez dwóch zdań naszym ulubionym daniem na Kubie! W tym lokalu zjecie to pyszne danie w bardzo przystępnej cenie
 • El Olivo – bardzo przyjemna odskocznia od kubańskiego jedzenia. Restauracja oferuje głównie dania śródziemnomorskie, często we własnym, miejscowym wydaniu. Mają pyszne gazpacho!
 • Centro Cultural Polo Montañez – wieczorami to miejsce tętni życiem. Organizowany jest show z różnymi tańcami i występami, a miejscowi zapraszają do tańca turystki. Oczywiście jest tu bardzo turystycznie, ale warto przyjść na drinka (wstęp 1 CUC)

Wskazówka:

Jedna z okolicznych jaskiń, Palenque de los Cimarrones, wieczorami zamienia się w dyskotekę. Jeśli uda Wam się tam dotrzeć, koniecznie napiszcie swoje wrażenia w komentarzu!

Vinales jazda konnaVinales jazda konna


Dzień 15: Fabryka rumu i cygar w Pinar del Río i zwiedzanie okolic Viñales

Fabryka rumu i fabryka cygar w Pinar del Río (przed południem)


Transport:

Taksówka zorganizowana przez gospodarza casy. Taksówkarz czekał na nas, kiedy zwiedzaliśmy fabryki. Koszt: 30 CUC w dwie strony.

Co zobaczyć:

Fabryka cygar

 • wstęp: 5 CUC
 • dowiecie się, jak wygląda cały proces zwijania cygar i zobaczycie go na własne oczy, ponieważ część fabryki jest udostępniona dla zwiedzających. W ramach ciekawostki: dzienna norma wyrabianych cygar na osobę to 100-140 sztuk!
 • w fabryce nie można robić zdjęć, nie można też wnosić ze sobą toreb, ale nie ma też żadnej przechowywalni – my nasz aparat i inne wartościowe rzeczy musieliśmy zostawić na przechowanie taksówkarzowi.

Fabryka rumu

 • wstęp: 1 CUC
 • wejście z przewodnikiem, który oprowadza po fabryce i opisuje proces powstawania rumu Guayabita, wytwarzanego z owocu gujawy, który rośnie wyłącznie w rejonie Pinar Del Río
 • na końcu oprowadzania jest degustacja dwóch typów rumu: słodkiego (30% alk.) i mocnego (40% alk.). Butelkę rumu można kupić też za 4 CUC na miejscu. My kupiliśmy wybraliśmy słodki.

Zwiedzanie okolic Viñales (po południu)

Transport:

Kurs po wszystkich miejscach taksówką, taksówkarz czekał na nas w samochodzie, całość trwała łącznie ok 3h. Koszt: 30 CUC.

Co zobaczyć:

 • mirador z widokiem na całą dolinę (koniecznie!)
 • jaskinia Cueva del Indios – dość ciekawa jaskinia, ale z bardzo ograniczonymi możliwość zwiedzania: całość to 200 metrów pieszo i 200 metrów motorówką, wstęp: 5 CUC (można)
 • El Mural de la Prehistoria – nie dajcie się zmylić nazwie: mural został namalowany na życzenie Fidela Castro, który przebywając w tamtej okolicy, miał taką zachciankę. Jednym słowem, nie jest to żadne odkrycie archeologiczne. Zapłacicie 1 CUC, jeśli chcecie zobaczyć mural z bliska, ale go zobaczyć z pewnej odległości za darmo. (można)

Wskazówki:

Wybierając się do Viñales autokarem Viazul, lepiej najpierw wysiąść w Pinar del Río, zostać tam jeden dzień, zobaczyć miasto oraz fabryki i kolejnego dnia udać się autokarem do samego Viñales. Tym sposobem nie będziecie musieli wracać z Viñales do Pinar del Río taksówką i zaoszczędzicie aż 30 CUC.

Zwiedzanie Cueva del Indios jest krótkie i niekoniecznie warte 5 CUC. W Cuevas de Santo Tomas i Cueva de la Vaca nie byliśmy – być może są lepszym wyborem.

Vinales


Dzień 16: wycieczka na plażę Cayo Jutías

Transport:

Dzielona taksówka (taxi colectivo): czas przejazdu: ok. 2 godz. w jedną stronę najbardziej dziurawą drogą świata ;) Koszt: 20 CUC / os. w dwie strony. Nas na przejazd taksówką w określonych godzinach (wyjazd o 9:00, powrót o 16:00) umówił właściciel casy, ale w centrum Viñales znajdziecie wielu taksówkarzy oferujących takie przejazdy.

Wskazówki:

Główna plaża przy restauracjach jest ładna, ale my zdecydowanie radzimy przejść się kilka minut na dziką plażę po lewej stronie. Znajdźcie zacienione miejsce pod drzewem i cieszcie się ustronnym kawałkiem rajskiej plaży!

Cayo JutiasCayo Jutias


Dzień 17: przejazd do Hawany i zwiedzanie cz. III: Muzeum Rewolucji i przejażdżka oldtimerem

Transport:

Autokar Viazul do Hawany, czas przejazdu: 3 godz. 15 min. Koszt: 12$ / os.

Nocleg:

La Casita RJ, Hawana. Koszt: CENA€ / pokój 2-osobowy z łazienką / 1 noc (https://www.airbnb.pl/rooms/16330502)

Co zobaczyć:

 • Museo de la Revolución – muzeum, w którym można dowiedzieć się więcej o socjalistycznej rewolucji na Kubie. Sporo ciekawych zdjęć, dokumentów i eksponatów z tłumaczeniami na angielski, wszystko oczywiście zaprawione sporą dawką propagandy. Koszt: 8 CUC / os.
 • przejażdżka amerykańskim oldtimerem – godzinny przejazd po mieście pięknym, klasycznym Pontiaciem z zatrzymaniem się na Placu Rewolucji. Koszt: 35 CUC.
 • Plaza de la Revolución – plac “nowej Hawany” z monumentalnymi budynkami i ogromną przestrzenią, centrum rządowe miasta. Miejsce wieców i politycznych przemówień Fidela Castro. Często fotografowane za sprawą wielkich metalowych wizerunków Che Guevary na budynku Ministerio del Interior (Ministerstwo ds Wewnętrznych) oraz Camilo Cienfuegosa na budynku telekomunikacji. Po drugiej stronie placu wzniesiony jest pomnik José Martí, we wnętrzu którego znajduje się jego muzeum

Wskazówki:

Plaza de la Revolución jest punktem, w którym zatrzymują się wszystkie oldtimery, robiące przejazd z turystami po mieście. Warto być tu przed zachodem słońca – plac jest wtedy pięknie oświetlony i można zrobić fajne zdjęcia starych samochodów bez ludzi naokoło (w centrum jest to raczej niemożliwe).

Warto się targować przy uzgadnianiu ceny przejazdu oldtimerem. Najczęściej kierowcy zaczynają od 50 CUC, my płaciliśmy 35, ale z patrząc z perspektywy czasu za 30 CUC też by się pewnie udało.

Oldtimer przejażdzka

Oldtimer Kuba


Dzień 18: kupienie rumu i cygar, lot do Berlina

Transport:

Taksówka z centrum Hawany na lotnisko. Czas przejazdu: ok 30 min. Koszt: ok. 25 CUC

Wskazówki:

Od maja 2015r. już nie trzeba płacić 25 CUC na lotnisku za wyjazd z kraju (ten absurdalny podatek jest teraz wliczony w cenę lotu). Zamiast tego, wydajcie ostatnie CUC na rum i cygara ;). My zrobiliśmy część zakupów w sklepie w mieście, a część na lotnisku – ceny były raczej podobne.

Muzyce na Kubie

 

Wszystkie odwiedzone przez nas miejsca znajdziecie poniżej na mapie:

Spodobał Ci się nasz wpis?
Polub nas na Facebooku i Instagramie! My zobaczymy, że to, co piszemy jest przydatne, a Ty nie ominiesz naszych kolejnych relacji! :)

Zobacz też

Co myślisz?