Co musicie wiedzieć przed wyjazdem na Kubę? Poniżej przedstawiamy listę 10 porad, które pomogą Wam zaplanować wyjazd.
1. Karta turysty
Pierwszą i najważniejszą rzeczą, jaką powinniście zrobić przed wyjazdem na Kubę, jest wyrobienie karty turysty (tarjeta de turista), która jest wizą uprawniającą do wjazdu do kraju. My wizę wyrabialiśmy w Ambasadzie Kuby w Berlinie i płaciliśmy za nią po 22 euro. Kartę dostaje się od ręki. We wniosku należy podać adres pierwszego noclegu, ale wątpimy, czy ktoś to w ogóle sprawdza.
2. Pieniądze
Waluty na Kubie
Na Kubie funkcjonują dwie waluty – turystyczne CUC (1CUC = 1$) oraz lokalne CUP (1CUC = 25 CUP). W praktyce, za wszystkie turystyczne atrakcje, noclegi, jedzenie w restauracjach oraz produkty sklepach dla turystów zapłacicie tylko w CUC. Kubańczycy dostają wynagrodzenie w lokalnej walucie CUP i płacą w niej w swoich sklepach, w których są bardzo podstawowe produkty – turyści raczej nie znajdą tam nic interesującego. Jeżeli chcecie, możecie wymienić kilka CUC na CUP – w niektórych miejscach oraz lokalnych barach być może uda Wam się zapłacić w tej walucie, ale raczej nastawcie się na płatności w CUC. My w CUP zapłaciliśmy jedynie za drobne przekąski sprzedawane przez ulicznych sprzedawców.
Wymiana w kantorze
Na Kubę przywieźcie ze sobą gotówkę w euro – nie w dolarach – ponieważ przy wymianie dolarów w kantorze zapłacicie 10% prowizji. My większość pieniędzy przywieźliśmy w gotówce, którą wymieniliśmy na lotnisku i w kantorach w większych miastach (kurs na lotnisku taki sam jak w miastach). Kubańskie kantory nazywają się CADECA i są jedynymi miejscami, gdzie można oficjalnie wymienić pieniądze.
Bankomaty
W większych miastach jest kilka bankomatów, z których możecie wypłacić pieniądze. My wypłacaliśmy pieniądze dwa razy. Kurs wymiany był w porządku, minimalnie się różnił od oficjalnego średniego kursu.
3. Internet
Na Kubie możecie liczyć na onlinowy detoks. WiFi jest dostępne tylko i wyłącznie w określonych strefach WiFi w mieście – zazwyczaj jest to główny plac miasta lub park z ławkami.
Aby skorzystać z Internetu musicie kupić kartę, na której znajduje się kod dostępu. Karta starcza na godzinę korzystania z WiFi, a koszt to zazwyczaj 2CUC (2 dolary). Możecie ją kupić od ulicznych sprzedawców w strefach WiFi (za drobną prowizją) – co jest najlepszym rozwiązaniem – lub w niektórych sklepikach (czasem sprzedawcy sami naliczają sobie dodatkową prowizję). Internet jest bardzo wolny, więc nie nastawiajcie się na planowanie dnia na TripAdvisorze albo na masowe wrzucanie zdjęć na Instagrama ;)
4. Aplikacja z mapami offline
Dla wygody warto przed wyjazdem zainstalować aplikację z mapami offline (np. MAPS.ME) i pobrać mapy Kuby – my tego niestety nie zrobiliśmy i korzystaliśmy z wydrukowanych wersji mapek. Opcja map offline na telefonie wydaje nam się zdecydowanie lepsza.
5. Batony energetyczne
Warto przywieźć ze sobą z Polski kilka zbożowych batonów energetycznych, które będą Waszą opcją ratunkową podczas podróży autokarami – na Kubie nie kupicie takich przekąsek w sklepach. Nieraz zastąpiły nam one śniadanie, kiedy wsiadaliśmy do autokaru wcześnie rano. Dodatkowo, z przyjemnością zjedliśmy dla odmiany coś ‘naszego’ ;)
6. Bilety na autokary Viazul
Jeżeli chcecie podróżować po Kubie autokarami Viazul, to polecamy Wam odpowiednio wcześnie kupić wszystkie bilety online – my kupowaliśmy je z miesięcznym wyprzedzeniem, a i tak załapaliśmy się na ostatnie miejsca. Bilety możecie kupić tutaj. Opłacając autokary i noclegi z góry bardzo zmniejszacie ilość noszonej przy sobie gotówki, co niewątpliwie jest dużą zaletą!
7. Casas particulares na Airbnb
Od pewnego czasu istnieje możliwość rezerwacji noclegów w casas particulares (domach mieszkańców) przez Airbnb. Jest to bardzo wygodna opcja, którą polecamy. Co prawda, biorąc pod uwagę prowizję Airbnb, cena za każdą noc jest kilka dolarów wyższa, ale macie możliwość przeczytania opinii o każdym gospodarzu i zobaczenia zdjęć przed przyjazdem. Na miejscu, bez wcześniejszej rezerwacji, może być Wam ciężko wybrać przyzwoite lokum – miejscowi ludzie zbierają się wokół turystycznych autokarów i każdy oferuje „najlepsze i najtańsze” noclegi. Jest jeszcze trzecia opcja: możecie wyszukać informacje o casach na kubańskich stronach i mailowo dogadać się z gospodarzami. Słyszeliśmy jednak o przypadkach, że gospodarze wynajmowali zarezerwowane pokoje innym turystom, więc ta opcja nie jest pewniakiem. Czytaliśmy też o kubańskich agencjach, które za opłatą chętnie Wam zorganizują noclegi w wybranych miejscach, ale nie mieliśmy z nimi żadnych doświadczeń.
8. Kosmetyki do opalania i spray przeciw komarom
Weźcie za sobą odpowiedni zapas kosmetyków do opalania z wysokim UV! My za poradą naszych znajomych wzięliśmy kilka opakowań, które i tak nam na trzytygodniowy wyjazd nie wystarczyły. Jedyne miejsce na Kubie, gdzie możecie kupić przyzwoite kremy do opalania, to turystyczne Varadero. W pozostałych miejscach z kupieniem takich kremów możecie mieć spory problem. Jeżeli planujecie odwiedzić Viñales, to przyda Wam się też mocny spray przeciw komarom, np. Mugga z substancją DEET.
9. Małe prezenty do rozdania
Jedna z bardziej przydatnych rad: zaopatrzcie się w zestaw małych kosmetyków z Rossmanna, długopisy (obowiązkowo!), małe notesiki oraz inne małe gadżety. Kubańczycy nie znajdą w sklepach pachnących kosmetyków w ładnych opakowaniach – wszystkie rzeczy codziennego użytku przywiezione zza granicy sprawiają im wielką radość! Jedynym z najbardziej deficytowych produktów są długopisy, nieraz zaczepiano nas z pytaniem, czy nie mamy do oddania jakiegoś długopisu. Mini prezenty sprawdzają się w przypadkach, kiedy przypadkowi mieszkańcy zapytają Was o pieniądze – wówczas zawsze lepiej podarować drobne kosmetyki. Na Kubie zauważycie, że właścicielom cas particulares wiedzie się bardzo dobrze, dlatego my zawsze trzymaliśmy upominki dla bardziej potrzebujących Kubańczyków, których na ulicach jest mnóstwo.
10. Książki do przeczytania przed wyjazdem
Polecamy dwie książki (szczególnie tą pierwszą) do przeczytania przed podróżą na Kubę. Dzięki nim jeszcze przed wyjazdem poczujecie klimat wyspy i zrozumiecie jej historię.
- Bacardi And The Long Fight For Cuba – opisuje fascynującą historię wpływowego kubańskiego rodu Bacardí, uwzględniając wszystkie ważne wydarzenia w historii kraju.
- Havana Nocturne: How the Mob Owned Cuba and Then Lost It to the Revolution – opowiada o amerykańskiej mafii, która znalazła na Kubie idealne warunki do gangsterskiej działalności.
Zobaczcie też: Kuba w 18 dni – plan podróży i koszty
Zobaczcie też: Nasze wrażenia z Kuby