Zatoka Ha Long w Wietnamie – rejs z noclegiem na statku

przez Kasia i Paweł
Zatoka Ha Long Wietnam

O zatoce Ha Long pisaliśmy już w naszym 14-dniowym planie podróży po Wietnamie, ale to miejsce zdecydowanie zasługuje na osobny wpis. W każdej naszej podróży kładziemy duży nacisk na oglądanie niesamowitej natury, dlatego i podczas wyjazdu do Wietnamu nie mogło tego elementu zabraknąć.

Zatoka Ha Long była przyjemną odmianą po zatłoczonym i głośnym Hanoi, gdzie wcześniej spędziliśmy cały dzień. Nie mogliśmy się doczekać 1500 km² przestrzeni ze skałami wapiennymi wynurzającymi się wysoko ponad powierzchnię wody. Pomimo pochmurnej i mglistej pogody, krajobraz prawie dwóch tysięcy wysepek zrobił na nas ogromne wrażenie. Mgła dodawała tajemniczego charakteru bujnie porośniętym, zielonym wyspom, a cisza i spokój, jakie panowały w zatoce, aż gryzły się z chaosem Wietnamu. Ha Long, inaczej Zatoka Lądującego Smoka, jest wizytówką Wietnamu, dlatego przygotowaliśmy praktyczny przewodnik, który ułatwi Wam zaplanowanie i odwiedzenie tego niezwykłego miejsca. Zatoka Ha Long Wietnam

JAK DOJECHAĆ?

Bazą wypadową do Ha Long jest Hanoi, oddalone 3,5h drogi od zatoki. Hanoi prawie zawsze jest jednym z punktów na planie podróży po Wietnamie, dlatego też zdecydowanie polecamy połączyć te dwie atrakcje. Zatoka Ha Long Wietnam

JAK OGLĄDAĆ ZATOKĘ HA LONG?

Najpopularniejszą metodą (jak nie jedyną) oglądania zatoki są zorganizowane wycieczki, oferujące transport do / z zatoki, lokalnego przewodnika oraz, w zależności od wybranej opcji, posiłki lub nocleg w zatoce. W Hanoi znajdziecie mnóstwo turystycznych agencji i małych biur podróży, które oferują pełen wachlarz wycieczek po zatoce. Warto zwracać szczególną uwagę na to, co jest zawarte w programie, aby nie dać się naciągnąć i nie przepłacić. Najlepiej zrobić rozeznanie w kilku miejscach, wypytywać o wszystkie szczegóły i spróbować negocjować cenę. Ogromna liczba wycieczek i ich różnorodność może przyprawić o ból głowy, dlatego przygotowaliśmy dla Was 6 punktów, na które warto zwracać uwagę wybierając wycieczkę dla siebie. Zatoka Ha Long Wietnam

NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC WYCIECZKĘ?

 1. długość trwania wycieczki – zaczynają się od jednodniowych bez noclegu (ok. 30$ / osoba) a kończą na kilkudniowych z noclegami (od ok.100$ wzwyż / osoba)
 2. standard statku – od starych, bardziej przypominających kutry, po luksusowe pływające hotele oferujące usługi spa
 3. miejsce noclegu – nocleg na statku lub w hotelu na wyspie Cat Ba. Wskazówka: jeśli śpicie na statku i macie lekki sen, poproście o kajutę z dala od silnika i kuchni (ze względu na hałas i zapachy)
 4. wyżywienie – pełne lub częściowe wyżywienie i wybór jedzenia (np. kolacja z owocami morza vs. smażona ryba z frytkami)
 5. atrakcje podczas wycieczki – od zwiedzania jaskiń, plażowania na jednej z wysp po zajęcia tai chi o wschodzie słońca
 6. i oczywiście… cena – jak wspomnieliśmy wcześniej, ceny wahają się od 30$ za kilkugodzinne wycieczki bez noclegu do kilkuset dolarów za te najdłuższe i najbardziej ekskluzywne.

Kajuta Zatoka Ha Long Zatoka Ha Long Wietnam

PROGRAM, KOSZT I WRAŻENIA Z NASZEJ WYCIECZKI

Po zrobieniu researchu w Internecie i na miejscu w Hanoi, zdecydowaliśmy się na zakup wycieczki oferowanej przez nasz Hanoi Ciao Hotel – miała najlepszy stosunek jakości do ceny, dobre opinie statku na TripAdvisor i, co było dla nas istotne, dostaliśmy kajutę z dala od silnika. Niestety nie pamiętamy, jaka była nazwa statku i wycieczki, ale mimo to, poniżej postaramy się przedstawić Wam wszystkie jej szczegóły. Byliśmy bardzo mile zaskoczeni standardem statku, nie różnił się on praktycznie niczym od zdjęć przedstawionych w katalogu. Kajuty były spore i czyste, łazienka bardzo przyzwoita. Na pokładzie były rozłożone leżaki, posiłki były smaczne i obfite, a przewodnik był młody, wykształcony i bardzo dobrze mówił po angielsku. Wieczorem przy drinkach opowiadał nam o sytuacji politycznej i ekonomicznej Wietnamu, swoich zarobkach i innych rzeczach, które ciężko znaleźć w książkowym przewodniku. Na statku łącznie było ok. 15 osób, ale wszyscy chyba siedzieli cały czas w kajutach, bo przez większość czasu mieliśmy cały pokład dla siebie ;) Każdego dnia do zatoki wypływa duża liczba statków wycieczkowych, ale ze względu na ogromną przestrzeń, pływają one z reguły dość daleko od siebie. Mimo wielu statków widoki są przepiękne i zatoka ma niesamowity urok, ale musicie się nastawić na to, że nie będziecie sami. Nasz wybór: 2-dniowa wycieczka z 1 noclegiem na statku oraz wyżywieniem i atrakcjami Koszt: w 2016r. płaciliśmy 120$ / wycieczka na os. / 2 dni (z tego co widzimy w Internecie, ceny w 2018r. są nadal podobne) Program wycieczki:

 • Transport autokarem z/do Hanoi
 • Rejs po zatoce Ha Long Bay (2 dni)
 • Nocleg na statku w kajutach z łazienką (1 noc)
 • Pełne wyżywienie (śniadanie, obiad i kolacja; napoje dodatkowo płatne)
 • Wejście do jaskini na jednej z wysp
 • Zejście ze statku na wyspę i plażowanie lub trekking na górę z widokiem na zatokę (do wyboru)
 • Wpłynięcie kajakiem lub łódką na lagunę przy wyspie
 • Kurs robienia sajgonek, które były później serwowane na kolację
 • Kurs Tai Chi na pokładzie (nie odbył się)

Sajgonki Zatoka Ha Long Jaskinia Zatoka Ha Long

Z NOCLEGIEM NA STATKU CZY BEZ – KTÓRĄ OPCJĘ WYBRAĆ?

Wycieczki z noclegiem są drogie, ale naszym zdaniem nocleg na statku zacumowanym w zatoce i widok setek wysp po przebudzeniu jest jedną z największych atrakcji w Wietnamie. Polecamy opcję 2 dni / 1 nocleg, jednak średnia cena za taką wycieczkę na przyzwoitym statku to 120-150$ / osoba. Jeśli macie mało czasu lub wolicie wybrać opcję dużo bardziej ekonomiczną, zdecydujcie się na tanią wycieczkę jednodniową bez noclegu (ok. 30$ / osoba) – tak czy inaczej, Zatokę Ha Long zobaczyć musicie! Zatoka Ha Long Wietnam Statek Zatoka Ha Long

Zobacz też

4 komentarze

Zbyszek 16 października 2018 - 21:06

Cześć,
Wasz opis wycieczki po Ha Long to jednyny konkret jaki znalezałem w internecie.
Dzięki za umieszczenie w jednym miejscu najważniejszych, pomocnych informacji.

Przyjemnego zwiedzania reszty pięknego Świata

Zbyszek

Reply
Kasia i Paweł 16 października 2018 - 21:41

Cześć Zbyszek, dzięki za miłe słowa i cieszymy się, że wpis się przydał! Postaramy się o jak najwięcej konkretów również przy kolejnych wpisach. Życzymy udanej wycieczki po Ha Long – gwarantujemy, że zrobi na Tobie wrażenie! :)
Kasia i Paweł

Reply
Sylwia 5 maja 2019 - 20:38

Trochę mi się nie trzyma kupy. Nie pamiętacie nazwy statku ale monitorujecie ceny. Na podstawie czego?

Reply
Kasia i Paweł 22 maja 2019 - 08:18

Hej Sylwia! Statków wycieczkowych w Zatoce Ha Long Bay jest mnóstwo, nazwy naszego statku nie pamiętamy. Cenę, którą zapłaciliśmy, porównaliśmy do cen podobnych wycieczek, z podobną liczbą atrakcji i na statkach o podobnym standardzie. Pozdrawiamy!

Reply

Co myślisz?