5 niesamowitych cenot w Meksyku, które musisz zobaczyć

przez Kasia i Paweł
cenota_oxman

Najlepsze baseny projektuje natura! Na Jukatanie jest ponad 6 tysięcy cenot – naturalnych, wapiennych basenów wypełnionych słodką wodą, połączonych 500km podziemnych kanałów. Cenoty z krystalicznie czystą wodą to obok fascynujących ruin Majów i przepięknych rajskich plaż najlepsze, co ma do zaoferowania Jukatan – zobaczcie zdjęcia, transport i ceny 5 niesamowitych cenot, które odwiedziliśmy!

Dla Majów cenoty były na suchym, prawie pozbawionym rzek półwyspie niezbędne do przetrwania, więc nic dziwnego, że uważali je za święte miejsca. Byli przekonani, że można się tam skontaktować z zaświatami i często składali w nich ofiary bogom – na dnie wielu cenot znaleziono ludzkie kości, owoce i gliniane naczynia. My z zaświatami się nie kontaktowaliśmy (mimo, że niektóre zdjęcia poniżej może na to wskazują ;), za to spędziliśmy godziny pluskając się w chłodnej, przejrzystej wodzie wśród małych, czarnych rybek.
 

Cenoty na Jukatanie – które zobaczyć?


Najbardziej charakterystyczne są otwarte, okrągłe baseny z taflą wody zapadniętą o kilkanaście metrów i stromymi ścianami. Inne to jaskinie, do których światło wpada tylko przez wąski otwór, a wnętrze wypełniają imponujące stalaktyty i stalagmity, albo rozległe, otwarte baseny z jasnymi skałami widocznymi pod wodą. Najbardziej znane cenoty na Jukatanie znajdziecie w pobliżu kilku miast: Valladolid (Ik-Kil, X’keken, Samula, Suytun, Oxman), Tulum (Gran Cenote, Dos Ojos, Carwash) i Playa del Carmen (Jardín del Edén, Cenote Azul, Cristalino).

Będąc w Meksyku, trzeba zobaczyć przynajmniej kilka z nich – uwierzcie nam, na pewno będą one jednym z highlightów Waszej podróży! Poniżej przedstawiamy Wam listę cenot, które udało nam się zobaczyć i które nas zachwyciły, wraz ze wskazówkami dojazdów i kosztów.

 

1. Cenota Oxman

Ceny wstępuDojazdUdogodnienia
Możecie wybrać jeden z trzech pakietów. My z przyzwyczajenia wybraliśmy najtańszy i potem trochę żałowaliśmy, więc jeśli planujecie tu spędzić więcej czasu, polecamy wybrać opcję na wypasie – nr 3!

Pakiet 1: wstęp do cenoty + kamizelka ratunkowa – 70 pesos (12,50zł)
Pakiet 2: wstęp do cenoty + kamizelka ratunkowa + basen + 50 pesos do wydania w restauracji – 100 pesos (18zł)
Pakiet 3: wstęp do cenoty + kamizelka ratunkowa + basen + 150 pesos do wydania w restauracji – 150 pesos (26,5zł)

Taksówka z Valladolid za 80 pesos (14zł) w jedną stronę
  • Przebieralnie
  • Łazienki
  • Prysznice
  • Kamizelki

Cenota znajduje się na terenie Haciendy San Lorenzo Oxman, gdzie oprócz samej cenoty jest też basen z leżakami i restauracja. Oxman to piękna, otwarta cenota, która wyglądem przypomina znacznie bardziej znaną cenotę Ik-Kil, tylko bez tłumów. Kiedy tam byliśmy, w wodzie oprócz nas było tylko kilka osób. W cenocie jest też lina do skakania na „tarzana” – to bardzo uzależniająca zabawa, więc w zależności od preferencji można spędzić cały czas w cenocie skacząc, ciesząc się przy tym jak dzieciak (Paweł) albo relaksując się, czując pewną irytację przez ciągły hałas i krzyki skaczących ludzi (Kasia) ;) Jeśli macie więcej czasu to zostańcie tu na dłużej, pokorzystajcie z basenu, zjedzcie w restauracji (ceny nie są wygórowane) i poczekajcie na moment, w których będziecie mieli całą cenotę dostępną tylko dla siebie.

cenota_oxmancenota_oxmancenota_oxmancenota_oxmancenota_oxmancenota_oxman

 

2. Cenoty X’keken i Samula

Ceny wstępuDojazdUdogodnienia
125 pesos (22zł) za wejście do obu cenot
Obie cenoty położone są niedaleko cenoty Oxman, więc przyjechaliśmy tu taksówką zamówioną przez obsługę w Haciendzie Oxman za 90 pesos (16zł). W drodze powrotnej możecie przy wyjściu z cenoty złapać taxi colectivos (dzielone z innymi ludźmi), którymi za 35 pesos (6zł) na osobę wrócicie do Valladolid. Nam transport powrotny zaoferowała sympatyczna meksykańska rodzina poznana w cenocie :)
  • Przebieralnie
  • Łazienki
  • Prysznice
  • Kamizelki

X’keken i Samula to dwie cenoty, które leżą kilka minut od siebie i mają wspólną kasę biletową. Aby dojść do cenot będziecie musieli przejść przez niekończące się stragany z rękodziełem, aż w końcu któryś ze sprzedawców się zlituje i wskaże Wam „sekretne” wyjście z labiryntu pamiątek i przejście do cenot. X’keken to cenota w jaskini, gdzie znajdziecie imponujące formacje stalaktytów. My niestety trafiliśmy na dużą, zorganizowaną wycieczkę, więc cenota sprawiła na nas wrażenie tłocznej i głośnej. W środku jest dosyć ciemno (jak to w jaskini), więc kolor wody nie wygląda tak imponująco, jak w innych, odkrytych cenotach. Druga cenota – Samula – spodobała nam się za to znacznie bardziej! Jest piękna i bardzo fotogeniczna, a w dodatku przez większość czasu byliśmy w niej sami :)

cenota_xkeken cenota_xkekencenota_samula cenota_samula cenota_samula cenota_samula

 

3. Cenota Azul

Ceny wstępuDojazdUdogodnienia
100 pesos (17,50zł)
W Playa del Carmen pójdźcie na róg Calle 2 Norte i 20 Avenida Norte i wsiądźcie w minibus colectivo jadący w stronę Tulum. Poproście kierowcę, żeby Was wysadził przy Cenote Azul. Za pół godziny jazdy zapłacicie 35 pesos (6zł). Wracając złapcie minibus colectivo, jadący główną drogą z powrotem do Playa del Carmen – jeździ tam jeden za drugim i zatrzymują się, jak tylko zobaczą osoby machające do nich i czekające na poboczu.
  • Przebieralnie – dodatkowo płatne 5 pesos (1zł)
  • Łazienki – dodatkowo płatne 5 pesos (1zł)
  • Prysznice – dodatkowo płatne 5 pesos (1zł)
  • Kamizelki – dodatkowo płatne

Cenote Azul jest inna, niż wszystkie cenoty, w których byliśmy. Jest rozległa i całkowicie otwarta, a w idealnie przejrzystej wodzie widać jasne, wapienne skały i kolorowe rybki. Główny basen świetnie nadaje się do kąpieli, jest też kilkumetrowa skała do skakania (głębokość wody w tym miejscu to 6 metrów). Jeśli macie buty do wody, to weźcie je ze sobą, bo skały są tutaj dość ostre. Spacerując po ścieżkach wokół cenoty zobaczycie kilka mniejszych basenów i ogromne iguany. My byliśmy tu w weekend i było sporo osób, głównie miejscowych.

cenota_azul cenota_azul cenota_azul cenota_azul cenota_azul

 

4. Cenota Suytun

Ceny wstępuDojazdUdogodnienia
70 pesos (12,50zł)
Taksówka z Valladolid za 70 pesos (12,50zł). W drodze powrotnej, po czekaniu ok. 10 minut przy głównej ulicy złapaliśmy taxi colectivo za 15 pesos (2,50zł) za osobę.
  • Przebieralnie
  • Łazienki
  • Prysznice
  • Obowiązkowe kamizelki wliczone w cenę wstępu

Wyjątkowo instagramowa cenota z małym, okrągłym otworem w suficie, przez który promienie słońce padają wprost na kamienną platformę. Aby zobaczyć najlepszy efekt, przyjedźcie tu między 11:00 a 14:00, kiedy słońce jest w zenicie. Woda jest tu trochę mniej przejrzysta przez muliste dno, ale i tak zachęca do kąpieli. Kamizelki są obowiązkowe, bo na terenie cenoty nie ma ratownika ani nikogo z obsługi. Warto poczekać na moment, kiedy w cenocie zostaniecie sami – cisza, przyjemnie chłodna woda i mistyczne promienie słońca tworzą niesamowitą atmosferę.

cenota_suytun cenota_suytun cenota_suytun cenota_suytun cenota_suytun

 

5. Cenota Ik-Kil

Ceny wstępuDojazdUdogodnienia
80 pesos (14zł)
Możecie się tu dostać autokarem colectivo sprzed wejścia do Chichen Itza (ok. 20-30 pesos, czyli 3,50-5,50zł) albo taksówką z Valladolid. My poznaliśmy Olę i Dawida (pozdrawiamy!), którzy spędzali w Meksyku podróż poślubną i podwieźli nas wypożyczonym samochodem z Chichen Itza.
  • Przebieralnie
  • Łazienki
  • Prysznice
  • Szafki za dodatkową opłatą
  • Kamizelki za dodatkową opłatą

Zdecydowanie najbardziej zatłoczona cenota, w której byliśmy – w końcu to stały punkt zorganizowanych wycieczek do ruin Chichen Itza. Nie spodziewajcie się, że znajdziecie tu ciszę i spokój. W wodzie jest zawsze pełno ludzi, a z kilkumetrowej, skalnej platformy co chwilę ktoś wskakuje do wody. Za to sama cenota jest bez dwóch zdań przepiękna – woda ma wspaniały, niebieski kolor, a strome, wapienne ściany porośnięte są bujną roślinnością.

cenota_ikkil cenota_ikkil cenota_ikkil cenota_ikkil cenota_ikkil

 

 

Spodobał Ci się nasz wpis?
Polub nas na Facebooku i Instagramie! My zobaczymy, że to, co piszemy jest przydatne, a Ty nie ominiesz naszych kolejnych relacji! :)

Zobacz też

1 komentarz

Marek 1 grudnia 2024 - 09:25

Fajny ten Meksyk. Chętnie pojadę.

Reply

Co myślisz?