Wolontariat: 5 problemów, które napotkaliśmy

przez Kasia i Paweł

Jakie problemy napotkaliśmy podczas wolontariatu w Argentynie?

1. Brak zainteresowania dziećmi ze strony rodziców

Spora część matek nie była zainteresowana tym, jak ich dzieci sobie radzą w szkole i czy zdobywają jakąkolwiek edukację. Jedna z dziewczynek z naszej grupy nie zdała do następnej klasy, ale na jej mamie nie zrobiło to większego wrażenia. Poziom edukacji wśród dzieci był bardzo niski, lecz mimo to, nie mogły one liczyć na wsparcie rodziców, którzy sami w większości przypadków byli niewykształceni.

2. Bariera językowa

Zajęcia mieliśmy prowadzić po hiszpańsku, a dzieci mówiły szybko i niewyraźnie, używając wiejskiego slangu i argentyńskich słów, których wtedy nie znaliśmy. „No entiendo” (nie rozumiem) i „otra vez” (jeszcze raz) to chyba wyrażenia, których najczęściej używaliśmy ;)

3. Brak materiałów do pracy

Nawet tych podstawowych, takich jak papier, ołówki, długopisy… Dzieci rozwiązywały zadania domowe w szkolnych zeszytach grubymi kredkami, bo brakowało długopisów

4. Wychowanie dzieci.. a właściwie jego brak

Część dzieci była nieznośna i niewychowana, przeszkadzały nam w zajęciach, dopiero po kilku tygodniach byliśmy w stanie je do końca opanować. Wydaje nam się, że ich rodzice nie poświęcali im wystarczająco dużo czasu  i przez to dzieci próbowały na siebie zwrócić uwagę niegrzecznym zachowaniem. Brakowało im szacunku nie tylko w stosunku do starszych, ale też w stosunku do rówieśników, bardzo dokuczali niektórym dzieciom np. tym, których kolor skóry był ciemniejszy. O ile my na to bardzo zwracaliśmy uwagę, o tyle matkom

5. Warunki w ośrodku

Podstawowe warunki w ośrodku – ‘boisko’ do piłki nożnej, na którym większość dzieci grała na bosaka, było pełne ostrych kamieni. Jedna z mam przy bramce znalazła… małego grzechotnika, którego zabiła maczetą ;)

Robimy ramki na zdjęcia


Jeżeli Ty także byłeś/aś na wolontariacie i doświadczyłeś/aś podobnych problemów to podziel się nimi w komentarzach. Na pewno pomoże to tym, którzy dopiero co planują swój wyjazd :)

Zobacz też

Co myślisz?