Los Angeles: 8 atrakcji i ciekawych miejsc do zobaczenia

przez Kasia i Paweł
Santa Monica

Los Angeles to drugie największe miasto w Stanach i, jak przystało na wielkie miasto, można w nim znaleźć trochę wszystkiego. Sporo miejsc od razu wydaje się znajomych – w końcu każdy je już kiedyś widział… na ekranie ;) Opisujemy te najbardziej warte zobaczenia.

Los Angeles to miasto kontrastów. Przestrzenne, szerokie plaże i wiecznie zakorkowane autostrady w samym środku miasta. Luksusowe rezydencje w Beverly Hills i bezdomni śpiący w namiotach rozbitych na chodnikach. Równe rzędy palm przy idealnie przystrzyżonych trawnikach w bogatszych dzielnicach i wszechobecny smog unoszący się nad miastem. Los Angeles jest miejscami dośc przytłaczające i chaotyczne, ale na pewno jest tu sporo ciekawych rzeczy do zrobienia i zobaczenia. Uwaga: radzimy wypożyczyć samochód! My wynajęliśmy samochód na lotnisku i naprawdę ciężko nam sobie wyobrazić zwiedzenie miasta bez samochodu, szczególnie mając ograniczony czas.

 

8. Hollywood Boulevard & Aleja Gwiazd

Wydawać by się mogło, że słynna Aleja Gwiazd w Hollywood będzie miała w sobie coś imponującego… Niezbyt ;) Hollywood Boulevard sprawia raczej podupadłe wrażenie.  Ulica jest zaniedbana, a większość lokali sprzedaje kiczowate kostiumy albo pakiety wycieczek z przewodnikiem po okolicy. Warto tu przyjechać głównie ze względu na sławę tego miejsca, ale nie planujcie zostawać dłużej niż godzinę albo dwie.


7. Little Tokyo

Jak nazwa wskazuje, Little Tokyo to japońska dzielnica. Położona jest na północ od centrum miasta (Downtown). Znajdziecie tam sporo knajp z sushi i innym japońskim jedzeniem, sklepów i trochę japońskich akcentów architektonicznych. Szczególnie polecamy przejść się wieczorem po pełnym lampionów Japanese Village Plaza.

Little Tokyo w Los Angeles

Little Tokyo w Los Angeles

 

6. Beverly Hills

Luksusowa część miasta, pełna zadbanej zieleni i ekskluzywnych willi. Leży na zachód od Hollywood, kilkanaście minut samochodem od Alei Gwiazd. Polecamy zaparkować samochód i przejść się po okolicy – jest tu naprawdę ładnie, a równe rzędy palm i idealnie przycięta trawa pozwolą Wam na chwilę zapomnieć o zgiełku wielkiego miasta.

Beverly Hills to synonim przepychu. Ulica Rodeo Drive jest pełna sklepów najdroższych marek, a część wielkich willi należy do hollywoodzkich celebrytów.

Beverly Hills

Beverly Hills

 

5. Znak Hollywood

Pewnie nie ma na świecie osoby, która by nie kojarzyła białych liter HOLLYWOOD na tle wzgórza. Jest kilka miejsc, z których możecie je zobaczyć, np. z obserwatorium Griffith i z balkonu centrum handlowego na Hollywood Boulevard, ale zdecydowanie najlepsze miejsce do zobaczenia znaku i zrobienia fajnych zdjęć jest przy parku Lake Hollywood. Zaparkujcie na Canyon Lake Drive i będziecie mieli taki widok:

Znak Hollywood

Znak Hollywood

 

4. Studio Warner Bros

Zwiedzając miasto słynące z filmowych produkcji warto z bliska zobaczyć jedno z miejsc, gdzie powstają najbardziej znane kinowe hity. Dwa główne miejsca udostępnione zwiedzającym to Universal Studios, będące jednoczeście tematycznym parkiem rozrywki i Warner Bros Studios, które my wybraliśmy.

Trzygodzinne zwiedzanie studia Warner Bros obejmuje krótkie wprowadzenie w sali kinowej, przejażdżkę po terenie wytwórni z obszernymi opisami pilota i wejściem do sal studyjnych oraz zwiedzanie części muzealnej, pokazującej różne aspekty produkcji filmu, w tym ciekawe, interaktywne akcesoria do efektów specjalnych.

Mimo, że większość ciekawostek dotyczyła seriali, których nie znamy (Pretty Little Liars / Słodkie Kłamstewka i Gilmore Girls / Kochane Kłopoty), zobaczyliśmy też kilka miejsc, które kojarzymy z filmów. Na przykład widzieliśmy miejsce, gdzie była kręcona ta scena ze Spidermana. Scena pocałunku do góry nogami była filmowana przez kilka godzin, a głowę Toby’ego Maguire co chwile musieli podtrzymywać asystenci. Do tego olbrzymie krople filmowego deszczu (znacznie większe niż prawdziwe, bo inaczej by nie były widoczne na filmie) ciągle wpadały aktorowi do nosa, aż w pewnym momencie zaczął wrzeszczeć, że się topi. Proste rozwiązania bywają najlepsze – podobno problem rozwiązały zwykłe chusteczki włożone aktorowi do nosa.

Warner Bros Studio

Warner Bros Studio

Warner Bros Studio

Warner Bros Studio

 

3. Venice Beach

Okolice plaży to jedna z najciekawszych części miasta. Venice Beach to ta bardziej alternatywna plaża, gdzie na ciągnącej się przez kilka kilometrów promenadzie (Venice Boardwalk) hipisi sprzedają swoje malowidła (często niezbyt udane), a bardziej lub mniej utalentowani uliczni artyści grają na instrumentach albo tańczą breakdance. Venice Beach tętni życiem – są tam boiska do koszykówki, słynny skate park z dzieciakami i dorosłymi ćwiczącymi imponujące skoki na deskorolce i oldschoolowa siłownia Muscle Beach, gdzie trenował kiedyś sam Arnold Schwarzenegger.

Paweł w trakcie spalania hamburgerów:)

Venice

Venice

Venice

Venice

Jeżeli odejdziecie trochę od plaży, zobaczycie sieć kanałów, od których Venice Beach wzięła swoją nazwę.  Na początku XXw. Abbot Kinney postanowił tu stworzyć kurort na kształt Wenecji – zlecił stworzenie wielkiej sieci kanałów i ściągnął tu prawdziwych weneckich gondolierów. W latach 20. większość kanałów zasypano, a te pozostałe zamieniły się w centrum subkultury hipisowskiej w latach 60. Polecamy przejść się wzdłuż spokojnych kanałów i dalej ulicami do Abbot Kinney Boulevard, ulicy pełnej knajp, kawiarni i suferskich sklepów.

Venice

Venice

 

2. Santa Monica

Santa Monica to szeroka plaża granicząca z Venice Beach. Możecie do niej dojść promenadą wzdłuż oceanu (około godziny drogi od początku Venice Beach) albo wypożyczyć rower. Santa Monica nie ma alternatywnego charakteru Venice, a wyróżnia się przede wszystkim świetną infrastrukturą do różnego typu sportów – są tam ścieżki dla rowerzystów i rolkarzy, boiska do siatkówki i sprzęty gimnastyczne, na których często trenują zorganizowane grupy. Słynna Muscle Beach była początkowo zlokalizowana właśnie tutaj.

Na plaży zobaczycie też molo, przy którym kończy się słynna Route 66, czyli trasa prowadząca przez całe Stany z Chicago do Los Angeles i znany z filmów park rozrywki Pacific Park (na nas nie zrobił wielkiego wrażenia).

Santa Monica

Santa Monica

Santa Monica

Santa Monica

 

1. Griffith Observatory

Punkt widokowy ze świetną panoramą miasta. Polecamy przyjechać tu przed zachodem słońca (z parkowaniem nie powinno być problemu) i poczekać, aż ulice i wieżowce zamienią się w morze świateł. Widok jest niezapomniany! W samym obserwatorium nie byliśmy (w poniedziałki jest zamknięte), ale jeśli macie trochę czasu możecie nieodpłatnie wejść do środka. Z tego miejsca zobaczycie też znak Hollywood. Zdecydowanie nasz numer jeden w Los Angeles!

Obserwatorium Griffith

Obserwatorium Griffith

Obserwatorium Griffith

Obserwatorium Griffith

Zobacz też

2 komentarze

Kate Traveller 24 listopada 2017 - 15:33

Bardzo fajny wpis, super się czyta i w dodatku narobiliście ochoty na Stany, a to jeszcze odległe plany dla mnie. Zdjęcia mega! :)

Reply
Kasia i Paweł 10 grudnia 2017 - 22:54

Dzięki, cieszymy się, że Ci się spodobał! :) Stany bardzo polecamy, my po ostatnim wyjeździe zdecydowanie narobiliśmy sobie smaku na dalsze zwiedzanie… A propos Twojego ostatniego wpisu – właśnie myślimy o prezentach, więc dzięki za podpowiedzi! ;)

Reply

Co myślisz?