Jak zwiedzić Nowy Jork za mniej niż 10 dolarów

przez Kasia i Paweł
top of the rock nowy jork

Nowy Jork jest zaliczany do najdroższych miast na świecie, ale jednocześnie na pewno jest jednym z najciekawszych i najchętniej odwiedzanych! My, po 9 dniach spędzonych w Nowym Jorku jesteśmy tym miastem zachwyceni i chętnie przesunęlibyśmy nasz dzisiejszy wyjazd o kilka dni. Wakacje w NYC mogą być bardzo drogie, ale znaleźliśmy sposoby na to, jak nie wydać tu fortuny ;)

Oto nasza lista atrakcji i miejsc, które możecie zobaczyć za łącznie kilka albo kilkanaście dolarów:


 

Prom na Staten Island i widok na Statuę Wolności

Koszt: bezpłatne

Alternatywą dla stosunkowo drogiej wycieczki na Statuę Wolności (od 25$) jest darmowy prom na Staten Island (ok 25 min. w jedną stronę), który przepływa niedaleko Statuy. Z pokładu promu będziecie mogli podziwiać widoki na Manhattan oraz samą Statuę – najbardziej charakterystyczny symbol Nowego Jorku. Nie oczekujcie jednak, że dobrze zobaczycie szczegóły – prom przepływa w pewnej odległości od Statuy (do zdjęć przyda się zoom w aparacie). Mimo to, jeśli chcecie trochę oszczędzić, polecamy tę opcję :). Statki odpływają co pół godziny z terminalu Whitehall na południu Manhattanu.

prom na staten island prom na staten island manhattan statua wolności
 

Muzea

Nowy Jork ma sporo świetnych muzeów i zdecydowanie polecamy się do kilku z nich wybrać. Niestety, jak wiele innych rzeczy w tym mieście, są drogie – za wejście do większości z nich trzeba zapłacić po dwadzieścia kilka dolarów. Jeśli w budżecie Waszej podróży nie uwzględniliście kilkudziesięciu dolarów na wstępy do muzeum, nie martwcie się, jest plan awaryjny ;) Nawet te najbardziej znane muzea mają kilka określonych godzin w tygodniu, kiedy będziecie mogli wejść za darmo, albo samemu zdecydować, ile chcecie zapłacić. Oczywiście musicie się liczyć z tym, że w popularniejszych sekcjach danego muzeum może się wtedy zrobić dość tłoczno, ale coś za coś :)

 

  • Museum of Modern Art (MoMA)

Koszt: wstęp wolny w piątki, 16:00-20:00, więcej informacji tutaj

Muzeum sztuki nowoczesnej, w którym będziecie mogli zobaczyć kilka najbardziej znanych obrazów świata: Gwiaździstą noc van Gogha, Trwałość pamięci Salvadora Dalí, Panny z Awinionu Picassa, wiele obrazów Mondriana, Pollocka, Rousseau i mnóstwo prac innych artystów. To wszystko możecie zobaczyć za darmo w piątki od 16:00. Na piątym piętrze, gdzie mieszczą się najbardziej znane prace, nastawcie się na zespołową kontemplację każdego obrazu razem z 40 innymi odwiedzającymi ;)

Museum of Modern Art Museum of Modern Art Museum of Modern Art
 

  • National September 11 Memorial & Museum

Koszt: wstęp wolny we wtorki, 17:00-20:00 (bilety można odebrać od 16:00), więcej informacji tutaj 

Niesamowite muzeum, w którym znajdziecie ogromną liczbę zdjęć, filmów i przedmiotów związanych z zamachami na World Trade Center. Zacznijcie od wystawy głównej (wejście naprzeciwko wozu strażackiego) – można tam spokojnie spędzić kilka godzin; nas z transu wybiła dopiero pani z obsługi informująca o zbliżającym się zamknięciu muzeum, a byliśmy dopiero na początku wystawy. We wtorki wieczorem, po odstaniu kolejki po bilety i drugiej do wejścia, będziecie mogli zwiedzić muzeum za darmo. Nie zapomnijcie zobaczyć też dwóch ogromnych basenów z ciemnymi wodospadami, które upamiętniają ofiary zamachów.

One World Trade Center Muzeum World Trade Center Muzeum World Trade Center Muzeum World Trade Center
 

  • American Museum of Natural History

Koszt: “zapłać ile chcesz” codziennie 10:00-17:45, więcej informacji tutaj 

Kupując bilety w kasach zapłacicie tyle, ile sami uznacie za stosowne. Jeśli widzieliście kiedyś film Noc w muzeum, to wiecie, czego się spodziewać w środku ;) Na kilku piętrach zobaczycie niezliczone eksponaty związane ze współczesnymi i wymarłymi zwierzętami, roślinami, kosmosem, kulturami na różnych kontynentach i początkami ludzkości. Możecie tu spędzić pół dnia, a i tak będziecie mieli poczucie niedosytu!

Muzeów, do których wejdziecie za darmo albo na zasadzie “zapłać ile chcesz” jest znacznie więcej. Tutaj znajdziecie długą listę podzieloną na dni tygodnia.

Museum of Natural History NY Museum of Natural History NY Museum of Natural History NY Museum of Natural History NY
 

Kolejka linowa z/na Roosevelt Island

Koszt: bilet na metro 2,75$

Ciekawą opcją na podziwianie panoramy Nowego Jorku z wysokości jest przejażdżka kolejką linową łączącą wschodni Manhattan z Roosevelt Island. Koszt przejazdu kolejką to cena biletu na metro (lub brak kosztów dla posiadaczy biletów 7-dniowych). Wchodząc do wagonika zajmijcie strategiczne miejsce przy oknie i podziwiajcie widok na wodę oraz wieżowce z tak bliska, że można podpatrzeć jak żyją nowojorczycy przez okna ich apartamentów ;)

kolejka linowa na Roosevelt Island kolejka linowa na Roosevelt Island kolejka linowa na Roosevelt Island
 

Gospel

Koszt: bezpłatne

Będąc w Nowym Jorku w niedzielę, polecamy wybrać się na śpiewy gospel – gwarantujemy niezapomniane wrażenia i wiele pozytywnych emocji :) Najwięcej kościołów, w których można usłyszeć gospel, znajduje się w czarnej dzielnicy Harlem, jednak kilka z nich jest również na Brooklynie. My wybraliśmy się do dość nietypowego kościoła The Brooklyn Tabernacle, który bardziej przypominał salę koncertową. Pierwszą część mszy stanowiły śpiewy kapitalnego chóru (i wszystkich zgromadzonych!) wraz z klaskaniem i żywym podrygiwaniem do rytmu. Druga część to kazanie pastora, w którym namawiał do kochania bliźnich, a miejscowi spontanicznie pokrzykiwali i na różne sposoby wyrażali swoją aprobatę ;).

Jeżeli zdecydujecie się wziąć udział we mszy, pamiętajcie, aby przestrzegać kilku zasad (miejscowi bardzo się denerwują, gdy turyści traktują ją jedynie jako formę rozrywki i przedstawienia): spodnie z długimi nogawkami i zakryte ramiona to must-have, podczas mszy nie wolno fotografować ani nagrywać, nie należy wychodzić z kościoła przed końcem. Msza, na której byliśmy, była bardzo nowoczesna (miała nawet przerwę na parafialne reklamy – w tym reklamę wi-fi dostępnego w kościele ;p) i trwała 1,5 godziny, ale w przewodniku czytaliśmy o bardziej tradycyjnych, które ze śpiewami potrafią trwać nawet 2-3 godziny.

Cenna rada: aby zająć miejsce siedzące lub w ogóle dostać się do środka kościoła należy być na miejscu minimum 30 minut przed rozpoczęciem mszy i ustawić się w kolejce do wejścia.

Jeżeli jesteście ciekawi jak wyglądają śpiewy gospel w The Brooklyn Tabernacle, możecie je zobaczyć na filmiku poniżej:

 

Parki

Kiedy w Nowym Jorku zmęczy Was miejska dżungla i zapragniecie trochę spokoju, z pomocą przyjdą zielone i zadbane parki, w których skutecznie naładujecie baterie do dalszego zwiedzania. Najbardziej znany to oczywiście Central Park w centrum Manhattanu, ale są też inne, do których również warto się wybrać. Wstęp do wszystkich parków jest darmowy.

Latem w parkach odbywa się mnóstwo darmowych spektakli i koncertów. Warto wtedy śledzić SummerStage, Shakespeare in the Park i River to River Festival.

 

  • Central Park

Największy i najbardziej znany park w Nowym Jorku! Można spacerować po nim godzinami, z przerwami na pikniki na trawie i podziwianie wieżowców wznoszących się znad koron drzew. Central Park jest tak ogromny, że z powodzeniem można poświęcić na niego cały dzień, jeżeli jednak jesteście ograniczeni czasowo, wybierzcie sobie najwygodniejszy fragment trawy z najładniejszym widokiem i zjedzcie tam przyniesione amerykańskie łakocie ;)

Central Park Nowy Jork Central Park Nowy Jork Central Park Nowy Jork Central Park Nowy Jork
 

  • High Line Park

High Line Park jest bardzo nietypowym i zdecydowanie wartym spaceru parkiem. Na obszary zielone został przerobiony ze starego, nieczynnego wiaduktu kolei przemysłowej, który został uratowany przez miejskich aktywistów i zrewitalizowany. Dzisiaj wiadukt przyciąga tłumy mieszkańców i turystów, a pobliskie markety z jedzeniem przekształcone ze starych fabryk (Chelsea Market oraz Gansevoort Market) sprawiają, że park stał się idealnym miejscem na spontaniczne pikniki.

High Line Park High Line Park High Line Park High Line Park
 

  • Hudson River Park

Park ciągnący się wzdłuż rzeki Hudson, który często pojawia się w filmach (z reguły w scenach napaści na głównego bohatera uprawiającego jogging, chociaż nam akurat park wydał się bardzo spokojny i bezpieczny ;). Latem przy molo 26 można za darmo wypożyczyć kajaki.

Hudson Park Hudson Park
 

  • Brooklyn Bridge Park

Park tuż nad brzegiem rzeki na Brooklynie, z którego roztacza się piękny widok na Most Brookliński. Zielone obszary parku są idealnym miejscem, żeby podziwiać skyline Nowego Jorku, można też z niego zobaczyć w oddali Statuę Wolności. Po przejściu parku polecamy przespacerować się mostem na drugą stronę, na Manhattan – widoki z mostu również robią wrażenie!

Brooklyn Bridge Park Brooklyn Bridge Park Brooklyn Bridge Park
 

Ale to nie wszystko…

Oczywiście miejsca, które wymieniliśmy, to tylko wybrane darmowe atrakcje. Jest jeszcze mnóstwo rzeczy, które spacerując po tym wielkim, fascynującym mieście po prostu trzeba zobaczyć: Times Square, Grand Central Terminal, Chinatown, Rockefeller Plaza, kultowe wieżowce (Empire State, Chrysler, Flatiron, Woolworth, Gehry)… Enjoy!
 

Noclegi i transport

We wpisie skupiliśmy się na optymalizacji (minimalizacji) kosztów samego zwiedzania ;) Jeśli chodzi o transport, polecamy tygodniowy bilet – 7-Day Unlimited Pass – za 32$ (pojedynczy przejazd to 2,75$). Z kolei noclegi w Nowym Jorku są znacznie tańsze na Airbnb niż na Booking – my za pokój na Brooklynie płaciliśmy mniej niż połowę tego, co najtańszego widzieliśmy na Booking.

Spodobał Ci się nasz wpis?
Polub nas na Facebooku i Instagramie! My zobaczymy, że to, co piszemy jest przydatne, a Ty nie ominiesz naszych kolejnych relacji! :)

Zobacz też

Co myślisz?