Wietnam w 14 dni – plan podróży i koszty

przez Kasia i Paweł
Plaża w Wietnamie

Wietnam – jak zaplanować wyjazd na własną rękę?

Wietnam, do którego pojechaliśmy w kwietniu 2016 roku, był naszym pierwszym wspólnie odwiedzonym krajem w Azji. Dlaczego właśnie Wietnam? Zdecydowaliśmy się pojechać na południowo-wschodnią część kontynentu i Wietnam wydawał nam się nie tylko mniej turystyczny niż np. Tajlandia, ale też, biorąc pod uwagę jego niepowtarzalną historię, obecną politykę i dynamiczny rozwój gospodarczy, kompletnie nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać.  Postanowiliśmy się przekonać :)

Kraj rzeczywiście okazał się bardzo ciekawym kierunkiem podróży. Wietnam to ogromne miasta łączące nowoczesne wieżowce ze starą, kolonialną architekturą, ulice wypełnione do granic możliwości skuterami i samochodami, chodniki pełne sprzedawców ulicznego jedzenia, plakaty z podobiznami Ho Chi Minha i komunistycznymi sloganami. To też urokliwe, mniejsze miejscowości, w których można leniwie pochodzić wśród starych budynków, zjeść lokalne jedzenie i wypić wietnamską kawę, oraz niesamowita natura – słynna zatoka Ha Long z setkami wysp czy szerokie, piaszczyste plaże porośnięte palmami. Wyjazd do Wietnamu na pewno zaliczymy do udanych, mimo, że przemieszczanie się w miastach bywało przytłaczające, a kultura wydała nam się bardziej odległa i mniej zrozumiała niż np. latynoska.

Poniżej przedstawiamy Wam nasz plan podróży na 14 dni wraz z miejscami wartymi odwiedzenia, hostelami, transportem oraz kosztami. Mamy nadzieję, że Wam się przyda przy planowaniu podróży na własną rękę.

Wszystko o środkach transportu w Wietnamie, z których korzystaliśmy, znajdziecie w osobnym wpisie.

Przed wyjazdem:

 • Wiza – wymagana, aby wjechać do Wietnamu. Można ją wyrobić na 2 sposoby: w Ambasadzie Wietnamu w Warszawie lub na lotnisku po przylocie (po uprzednim uzyskaniu promesy wizowej). Polecamy wyrobić wizę wcześniej w Ambasadzie, żeby na lotnisku już nie zaprzątać sobie tym głowy. Wiza ważna jest 30 dni. Od 1 lutego 2017r. o wizę można się ubiegać również przez Internet (więcej szczegółów tutaj).
 • Ubezpieczenie – naszym zdaniem najlepsze i najtańsze ubezpieczenie na wyjazdy to Karta Planeta Młodych (5 -39 lat) lub Karta Planeta Młodych Plus (39 – 59 lat). Ubezpieczenie obowiązuje na cały świat (z wyłączeniem USA i Kanady), roczny koszt wersji podstawowej Karty Planeta Młodych to 65 zł lub Karty Planeta Młodych Plus – 110 zł.
 • Szczepienia – nie są wymagane, ale WHO zaleca szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu, boreliozie i tężcowi.

Lot do Wietnamu:

Połączenie Warszawa – Ho Chi Minh City wyszukaliśmy na Momondo.pl, a kupiliśmy na MyTrip.com.

Koszt: 440€ / os. w dwie strony

Plan podróży:

Dzień 1: Lot Warszawa -> Ho Chi Minh City

Transport:

Taksówka z lotniska do centrum Ho Chi Minh City. Czas przejazdu ok 30 min. Koszt: 150.000 – 170.000 VND (6-7$)

Nocleg:

Yen Trang 2 Hotel, Ho Chi Minh City. Koszt: 16€ / pokój 2-osobowy z łazienką / 1 noc

Wskazówka:

Polecamy korzystać tylko z taksówek Mai Linh (kolory taksówek białe / zielone) lub Vinasun (białe), żeby uniknąć oszustów.

Skutery w Ho Chi Minh


Dzień 2: Zwiedzanie Ho Chi Minh i wieczorny przejazd do Mui Ne

Co zobaczyć:

 • Bitexco Financial Tower – nowoczesny wieżowiec i jeden z symboli miasta. Warto wjechać na taras widokowy i przyjrzeć się panoramie miasta
 • Pagody – miejscowe świątynie porozrzucane po różnych częściach miasta
 • Ratusz – jeden z najładniejszych zabytkowych budynków w mieście
 • Park Tao Dan – przyjemne miejsce, żeby odpocząć od zgiełku miasta i popatrzeć, jak Wietnamczycy aktywnie spędzają wolny czas
 • Katedra Notre Dame – katedra wybudowana przez Francuzów w XIXw.

My zwiedzaliśmy miasto bez ściśle określonego planu – odwiedziliśmy kilka głównych punktów, ale zostawiliśmy sobie sporo czasu, żeby po prostu pochodzić ulicami miasta i poczuć jego klimat.

Transport:

Wieczorny przejazd autokarem do Mui Ne. Polecamy busy The Sinh Tourist. Bilety można kupić online.

Nocleg:

Joe’s Cafe & Garden Resort, Mui Ne. Koszt: 30€ / pokój 2-osobowy z łazienką / 2 noce

Plaża w Mui Ne


Dzień 3: Mui Ne – wycieczka na wydmy

W Mui Ne wzięliśmy udział w półdniowej, zorganizowanej wycieczce jeepem na białe i czerwone wydmy.

Miejsca, które widzieliśmy:

 • Czerwony Wąwóz (Fairy Stream)
 • Białe wydmy
 • Czerwone wydmy
 • Wioska rybacka

Koszt: 6$ / wycieczka na os. / pół dnia

Wskazówki:

 1. Wycieczkę na wydmy wykupiliśmy w naszym hostelu. Wycieczki trwają zazwyczaj pół dnia i są dostępne w dwóch wariantach: poranne, na wschód słońca, lub popołudniowe, na zachód słońca. Wycieczkę można wykupić również tutaj przez wspomniane już biuro podróży The Sinh Tourist.
 2. Na miejscu jest możliwość sandboardingu lub wypożyczenia quadów (które są strasznie głośne i irytujące dla tych, którzy wybierają opcję pieszą).

Wydmy w Wietnamie


Dzień 4: Plażowanie w Mui Ne i przejazd do Hoi An

Mimo, że Mui Ne jest położone wzdłuż wybrzeża, tylko część brzegu to plaża. Nasz hostel, mimo że był nad samym morzem, zamiast plaży miał wybetonowane wejście do wody. Żeby dostać się do dość ładnej plaży my wzięliśmy taksówkę (przejazd trwał ok. 10 min.).

Transport:

Prawdopodobnie jedyną metodą, żeby się dostać do stacji kolejowej Binh Thuan, skąd odjeżdżają pociągi do Da Nang, jest taksówka. Czas przejazdu: 30 min. Koszt: ok. 20$

Pociąg do Da Nang. Czas przejazdu: 15 godz. Koszt: 1.290.000 VND (57$) / os. Więcej tu.

Hoi An w Wietnamie


Dzień 5: Zwiedzanie Hoi An

Transport:

Taksówka ze stacji kolejowej w Da Nang do Hoi An. Czas przejazdu: ok. 30 min. Koszt: ok. 20$ (warto wziąć taksówkę wspólnie z innymi turystami, żeby podzielić koszty)

Co zobaczyć:

Hoi An to przede wszystkim bardzo urokliwe, położone nad wodą Stare Miasto.  Chodzenie wśród wąskich uliczek, zabytkowych domów i mostów spokojnie zajmie Wam większość dnia.  Jeśli wystarczy Wam czasu, możecie się też wybrać na pobliską plażę (ok. 15 min. taksówką).

Nocleg:

Hoa My 1 Hotel, Hoi An. Koszt: 16$ / pokój 2-osobowy z łazienką / 1 noc

Najładniejsze i najbardziej klimatyczne miasteczko w Wietnamie!

Hoi An w Wietnamie


Dzień 6: Wycieczka do My Son, zwiedzanie świątyni i wieczorny lot do Hanoi

1/2 dniowa wycieczka do My Son – kompleksu świątyń Czamów.  Koszt powinien się zamknąć w 10$ (ze wstępem na teren świątyń, transportem i przewodnikiem)

Wskazówki:

Koniecznie zabierzcie ze sobą nakrycie głowy, krem do opalania, wodę oraz okulary przeciwsłoneczne. Zwiedzanie My Son to kilka godzin chodzenia i stania w pełnym słońcu! Wycieczka jest dostępna w kilku wariantach, np. z płynięciem łodzią w drodze powrotnej (jeżeli wybierzecie tą opcję, musicie się liczyć z godzinnym przystankiem na zakupy na turystycznych straganach).

Transport:

Wieczorem wzięliśmy taksówkę do Da Nang (ok. 30 km), skąd mieliśmy nocny lot do Hanoi.

Lot lokalnymi liniami Vietjet. Czas przelotu: 1godz. 15min. Koszt: 35$ / os.

Taksówka z lotniska do centrum Hanoi. Czas przejazdu: ok. 45-50min. Koszt: 315.000 VND = 15$

Nocleg:

Hanoi Ciao Hotel, Hanoi. Koszt: 34$ / pokój 2-osobowy z łazienką / 2 noce

My Son w Wietnamie


Dzień 7: Zwiedzanie Hanoi

Co zobaczyć:

 • Stare Miasto – wąskie ulice z tysiącami straganów, sklepów i ulicznych sprzedawców jedzenia
 • Jezioro Hoan Kiem i Nefrytowa Świątynia – brzeg jeziora to ciekawe miejsce do spaceru, a świątynia na pewno warto jest odwiedzenia. W jednej z sal znajduje się spreparowany, dwumetrowy żółw wyłowiony z jeziora kilkadziesiąt lat temu.
 • Muzoleum Ho Chi Minha – miejsce kultu komunistycznego przywódcy (my widzieliśmy je tylko z zewnątrz)
 • Jezioro Ho Tay – największe jezioro Hanoi, przy którym znajduje się najstarsza pagoda w mieście

Wskazówka:

Podczas zwiedzania starej części miasta polecamy zatrzymać się na pyszne danie Bun Bo Nam Bo (makaron ryżowy, wołowina, orzeszki ziemne, limonka) w knajpie o tej samej nazwie.

Hanoi


Dzień 8 i 9: Zatoka Ha Long, 2-dniowy rejs z noclegiem na statku

2-dniowa wycieczka z 1 noclegiem na statku oraz wyżywieniem i atrakcjami.

Zobacz też nasz osobny wpis o zatoce Ha Long z większą liczbą zdjęć tutaj!

W programie naszej wycieczki:

 • rejs po zatoce Ha Long
 • zwiedzanie jaskini
 • zatrzymanie się na wyspie – plażowanie lub wejście na górę z widokiem na zatokę
 • kurs robienia sajgonek

Koszt: 120$ / wycieczka na os. / 2 dni

Wskazówki:

Wycieczki są drogie, ale naszym zdaniem warto więcej zapłacić i płynąć dużym, zadbanym statkiem z czystą kabiną, leżakami na pokładzie, dobrym jedzeniem i z porządnym przewodnikiem. Można też wykupić tanie wycieczki jednodniowe bez noclegu (ok. 30$), ale naszym zdaniem nocleg na statku zacumowanym w zatoce i widok setek wysp po przebudzeniu jest jedną z największych atrakcji w Wietnamie.

Transport:

W cenę wycieczki wliczony jest odbiór z hotelu w Hanoi, dojazd do Ha Long Bay autokarem i wieczorny powrót do hotelu drugiego dnia wycieczki.

Polecamy wybrać opcję z noclegiem na statku, aby o wschodzie słońca podziwiać zatokę. Zdecydowanie warto!

Ha Long Bay, Wietnam


Dzień 10: Lot z Hanoi na wyspę Phu Quoc

Transport:

Lot lokalnymi liniami Vietjet. Czas przelotu: 2godz. 10min. Koszt: 65$ / os.

Taksówka z lotniska do domków.

Nocleg:

Kiki Coconut Beach Resort, Phu Quoc. Koszt: 114$ / domek 2 os. z łazienką i tarasem / 3 noce. Bardzo polecamy tym, którzy szukają spokojnego miejsca z dala od turystycznych hoteli – tylko 3 domki dwuosobowe, hamaki na plaży, palmy, cisza i spokój. Całość prowadzona przez sympatyczną rodzinę, która mieszka w osobnym domku.

Wskazówka:

Obok domków Kiki Coconut powstał kolejny ośrodek z domkami i restauracją. W cenie drinka możecie tam skorzystać z basenu i leżaków.

Kiki Coconut w Phu Quoc


Dzień 11: Phu Quoc – plaża Sao Beach

Transport:

Żeby dojechać na piękną plażę Sao, wynajęliśmy skuter z Kiki Coconut (Koszt: ok. 10$ / dzień). Większość drogi jest asfaltowa i zadbana (choć trzeba pamiętać, że wszelkie zasady ruchu drogowego są tu dość swobodnie traktowane ;) . Dojazd zajmuje ok. 1 godz.

Wskazówka:

Koniecznie pamiętajcie, żeby przed wyjazdem skuterem porządnie się wysmarować kremem do opalania. My tego nie zrobiliśmy i kolejnego dnia baaardzo żałowaliśmy.

Bai Sao, Wietnam


Dzień 12:  Phu Quoc – plażowanie i kolacja z rodziną

Ostatni dzień na wyspie spędziliśmy pod parasolami, unikając słońca jak tylko mogliśmy (przez jazdę na skuterze bez kremu do opalania poprzedniego dnia). Wieczorem zostaliśmy zaproszeni na wspólną kolację (kraby :) przez rodzinę prowadzącą ośrodek.

Plaża na Phu Quoc


Dzień 13: Lot Phu Quoc -> Ho Chi Minh

Transport:

Taksówka z ośrodka na lotnisko.

Lot lokalnymi liniami Vietjet, który kupowaliśmy na ostatnią chwilę, po spontanicznej zmianie planów, w cenie ok. 70$/os.

Wskazówka:

Inną opcją powrotu z wyspy jest prom, odpływający kilka razy dziennie.


Dzień 14: Lot powrotny do Warszawy

Taksówka z Ho Chi Minh na lotnisko i lot powrotny do Polski.

 

Zdjęcia z Wietnamu

 

Spodobał Ci się nasz wpis?
Polub nas na Facebooku i Instagramie! My zobaczymy, że to, co piszemy jest przydatne, a Ty nie ominiesz naszych kolejnych relacji! :)

Zobacz też

2 komentarze

Ewa 2 stycznia 2019 - 11:25

Hej,
świetny wpis!!! Planujemy odwiedzić Wietnam w maju, więc ten post bardzo nam się przyda. :)
Mam jedno (jak narazie ;) ) pytanie. Ile tak mniej więcej wydaliście na całą podróż? Wiem, że koszta są szczegółowo podane, co jest super pomocne, ale przez w różnych walutach, co nieco utrudnia podliczenie wszystkich dni,
Z góry dzięki i najlepszego w Nowym Rou. :)
Pozdrawiam,
Ewa. :)

Reply
Kasia i Paweł 4 stycznia 2019 - 09:29

Hej Ewa, cieszymy się, że Ci się spodobał wpis :) W naszym przypadku wyszło ok. 4000zł na osobę z lotem, noclegami, transportem i wycieczkami. Niektóre koszty na pewno dałoby się zminimalizować np. kupując wszystkie loty wewnętrzne z wyprzedzeniem (my lot z Phu Quoc kupowaliśmy na ostatnią chwilę) albo wybierając tańszy wariant wycieczki po Zatoce Ha Long. Wyżywienia nie uwzględniliśmy, ale jedzenie jest w podobnych cenach co w Polsce albo trochę tańsze, zależy gdzie się zje :) Pozdrawiamy i jak masz dalsze pytania – pisz śmiało!

Reply

Co myślisz?